یخچال فریزرها که وسیله الکترونیکی مفید و کاربردی هستند، برای نگهداری مواد غذایی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. همانطور که ممکن است هر وسیله برقی با مشکل مواجه شود، یخچال فریزرها نیز از این قاعده مستثنا نیستند. در میان همه مشکلاتی که ممکن است برای یخچال‌ها پیش آید، مشکل روشن نشدن یخچال بیشتر از دیگر مشکلات می‌تواند دردسرساز باشد. در این مقاله می‌خواهیم به علل روشن نشدن یخچال و راه حل‌های آن بپردازیم.

 

کاربران گرامی چنانچه با مشکل روشن نشدن یخچال مواجه اید در این مقاله با تعمیرکاران لوازم خانگی آریا تعمیر همراه باشید.

 • 7 علت اصلی روشن نشدن یخچال
 • ایجاد مشکل در جریان برق ورودی به یخچال
 • ایراد در برد الکترونیکی و ارتباط آن با روشن نشدن یخچال
 • خرابی موتور و یا کمپرسور رایج ترین علت روشن نشدن یخچال
 • خرابی ترموستات چه تاثیری روی روشن نشدن یخچال دارد؟
 • خرابی رله استارت، خازن یا اورلود از اصلی ترین علل روشن نشدن یخچال
 • خرابی تایمر دیفراست چگونه می تواند موجب روشن نشدن یخچال شود؟
 • آیا مشکل سیم‌کشی داخلی می تواند از علل روشن نشدن یخچال باشد؟
 • 4 دلیل سخت افزاری روشن نشدن یخچال
 • توصیه‌های تعمیرکاران آریا تعمیر جهت جلوگیری از روشن نشدن یخچال
 • برطرف کردن مشکل روشن نشدن یخچال توسط تعمیرکاران آریا تعمیر

7 علت اصلی روشن نشدن یخچال

در خرابی و روشن نشدن یخچال دلایل بسیار زیادی وجود دارد که گاهی این دلایل پیش پا افتاده بوده و توسط مصرف‌کننده رفع می شوند؛ اما در برخی موارد به دلیل پیچیده بودن مشکل، بهتر است که مصرف‌کننده سرخود کاری انجام ندهد و کار را به یک فرد متخصص بسپارد. به طور کلی می‌توان به 7 مورد در روشن نشدن یخچال اشاره کرد. این 7 علت روشن نشدن یخچال عبارتند از:

 • مشکل در جریان برق ورودی به یخچال
 • ایراد در برد الکترونیکی
 • خرابی موتور و یا کمپرسور
 • خرابی ترموستات
 • خرابی رله استارت، خازن یا اورلود
 • خرابی تایمر دیفراست
 • مشکل سیم‌کشی داخلی

در ادامه می‌خواهیم به بررسی هریک از این مشکلات بپردازیم.

مشکل در جریان برق ورودی به یخچال

یکی از ساده‌ترین دلایل روشن نشدن یخچال که نسبت به دیگر دلایل، مشکل در جریان برق ورودی به یخچال است. نرسیدن برق به یخچال، خود می‌تواند دلایل مختلفی چون: ایراد درکنتور برق یا پریدن فیوز، خرابی در کابل و یا سیم برق یخچال، مشکل پریز برق را به همراه داشته باشد.

علت خرابی کابل یا سیم برق یخچال ممکن است به پوسیدگی سیم، قطعی در قسمتی از سیم و یا حتی درست قرار نگرفتن سیم در پریز مرتبط باشد که هر یک از این دلایل باید بررسی شوند. برای اطمینان از درست بودن پریز برق، می‌توانید از یک فازمتر و یا امتحان کردن یک وسیله برقی دیگر مثل سشوار استفاده کنید. برای بررسی کنتربرق یا وصل بودن فیوز، به سراغ جعبه فیوزها و کنتربرق رفته و آن را چک نمایید.

ایراد در برد الکترونیکی و ارتباط آن با روشن نشدن یخچال

برد الکترونیکی نقش مهمی را در یخچال ایفا می‌کند و وظیفه کنترل تمامی بخش‌ها و قطعات را برعهده دارد. در ساده‌ترین حالت ممکن است که آی‌سی، خازن و یا فیوز روی برد الکترونیکی سوخته باشد؛ اما دلایل دیگری چون: نفوذ آب و رطوبت به برد، افزایش حرارت و دما، فشار به برد الکترونیکی در صورت ضربه نیز وجود دارد.

برای رفع خرابی برد الکترونیکی بهتر است که از ترانس برای اتصال یخچال به برق استفاده نمایید. همچنین از دلایلی که باعث خرابی برد الکترونیک می‌شوند، بپرهیزید.

خرابی موتور و یا کمپرسور رایج ترین علت روشن نشدن یخچال

رایج‌ترین علت روشن نشدن یخچال، خرابی موتور است. در صورتی که با باز کردن درب یخچال، چراغ روشن شده اما یخچال صدایی نداشته باشد، می‌توان به خراب بودن موتور یخچال پی برد. همچنین در یخچال‌هایی که صفحه نمایشگر دارند، روشن شدن صفحه نمایشگر می‌تواند دلیلی برای از کار افتادن موتور یخچال باشد. در بعضی مواقع نیز ممکن است که یخچال ناگهانی خاموش شده و روشن نشود و یا در مدت کوتاهی روشن و دوباره خاموش گردد. این موارد نیز نشانه خرابی موتور و یا کمپرسور یخچال هستند و باید توسط افراد متخصص پیگیری و تعمیر شوند.

خرابی ترموستات چه تاثیری روی روشن نشدن یخچال دارد؟

ترموستات که وظیفه آن تنظیم هواست؛ ممکن است به مشکل بخورد و نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. در صورت خراب بودن ترموستات، دمای داخل یخچل از مقدار تنظیم شده ترموستات تجاوز کرده و به کمپرسور فرمان روشن شدن می‌دهد و موجب خراب شدن دیگر قسمت‌های یخچال و یا روشن نشدن یخچال می‌گردد. حتما بسیار برایتان پیش آمده که برق قطع و مجدد وصل شود. در صورتی که با وصل شدن برق، دکمه پاور روشن شده؛ اما یخچال روشن شود، می‌توان گفت که ترموستات به مشکل خورده و باید تعویض گردد.

خرابی رله استارت، خازن یا اورلود از اصلی ترین علل روشن نشدن یخچال

در این بخش از علل روشن نشدن یخچال قصد داریم تا به بررسی خرابی رله استارت؛ خازن و اورلود بپردازیم:

اورلود که به معنی محافظ اضافه بار بوده، قطعه‌ای برای ایمنی دستگاه در برابر جریان بیش از حد و گرمای زیاد کمپرسور است و در صورتی که موتور به هر دلیلی داغ شود، اورلود موجب خاموش شدن یخچال می‌شود و تا سرد شدن یخچال موتور روشن نمی‌گردد و در صورت خرابی اورلود ممکن است موتور خاموش مانده در نتیجه این موضوع می تواند یکی از علل روشن نشدن یخچال باشد.

 • گاهی اوقات ممکن است که دلایل روشن نشدن یخچال به استارت نزدن موتور و یا نرسیدن برق به کمپرسور و موتور مرتبط باشد. علت استارت نزدن موتور یخچال می‌تواند مرتبط با خازن کمپرسور و رله استارت و یا اورلود یخچال باشد.
 • برای تشخیص این نوع خرابی در یخچال، اگر هنگام استارت موتور، صدای کلیکی به گوش خورد اما یخچال روشن نشد، می‌توان علت را خرابی رله و یا خازن دانست. اما در صورتی که استارت زده ولی کمپرسور بلافاصله خاموش شود، به معنای خرابی موتور یخچال است.

خرابی تایمر دیفراست چگونه می تواند موجب روشن نشدن یخچال شود؟

تایمر دیفراست می تواند یکی از اصلی ترین بخش های یخچال نامیده شود؛ به همین علت در این بخش قصد داریم به بررسی تاثیر خرابی تایمر  دیفراست روی روشن نشدن یخچال بپردازیم.

تامر دیفراست که وظیفه تعیین زمان خاموش شدن موتور و روشن شدن هیتر برای ذوب برفک‌های روی کویل-های اواپراتور را برعهده دارد، در صورتی که خراب شود؛ می‌تواند موجب روشن نشدن کمپرسور و همچنین خاموش نشدن هیتر گردد و از این رو یخچال با مشکل مواجه شده و روشن نشود. برای رفع این مشکل باید قطعه تایمر دیفراست سریعا تعویض گردد.

آیا مشکل سیم‌کشی داخلی می تواند از علل روشن نشدن یخچال باشد؟

سیم‌کشی داخلی دستگاه، شل شدن و یا قطع شدن اتصالات قطعات می‌تواند علت دیگری برای روشن نشدن یخچال باشد. این مشکل در عین سادگی، پیچیده است و توسط مصرف‌کننده قابل حل شدن نیست. برای درست کردن سیم‌کشی داخل یخچال باید حتما از افراد حرفه‌ای و تعمیرکاران کار بلد، درخواست کمک کرد.

4 دلیل سخت افزاری روشن نشدن یخچال

در بین مواردی که به آنها اشاره کردیم، دلایل زیر 4 دلیل رایج هنگام روشن نشدن یخچال بیشتر مورد توجه هستند و بعد از بررسی این 4 دلیل و در صورت سالم بودن آنها باید به موارد دیگر رسیدگی کرد.

 • خرابی موتور یا کمپرسور یخچال
 • مشکل در جریان برق ورودی به یخچال
 • خرابی برد الکترونیکی یخچال
 • اتصالات سیم‌کشی داخلی یخچال

توصیه‌های تعمیرکاران آریا تعمیر جهت جلوگیری از روشن نشدن یخچال

در این بخش از علل روشن نشدن یخچال توصیه‌هایی برای استفاده بهتر و همچنین جلوگیری از روشن نشدن یخچال توسط تعمیرکاران آریا تعمیر و افراد متخصص در زمینه تعمیرات و عیب‌یابی آمده است.

 • تمیز نگه داشتن کندانسور
 • جلوگیری از کثیف شدن فن کندانسور
 • چک کردن رله‌های موتور و تعویض آنها در صروت خرابی

همچنین در صورتی که احساس کردید موتور یخچال به صورت یکسره در حال کار کردن است، می توانید سریعا برای عیب‌یابی اقدام کرده و با متخصصان آریا تعمیر تماس حاصل نمایید.

برطرف کردن مشکل روشن نشدن یخچال توسط تعمیرکاران آریا تعمیر

در این مقاله به بررسی علل روشن نشدن یخچال پرداختیم. یخچال که وسیله‌ای پیچیده است و برای نگهداری از مواد غذایی دائما باید در حال کار باشد، ممکن است مانند هر وسیله برقی دیگری با مشکل رو‌به‌رو شود. در صورت ایراد پیدا کردن هر قسمتی از یخچال، مشکلات آن را نباید نادیده گرفت و سریعا باید برای رفع آن راه حلی پیدا کرد. همانطور که گفته شد هر مشکلی توسط مصرف‌کننده و یا افراد بی‌تجربه در این زمینه قابل حل نیست، پس بهتر است برای رفع مشکل از افراد مطمئن و البته متخصص درخواست کمک کرد. آریا تعمیر با داشتن متخصصان حرفه‌ای در این زمینه می‌تواند به هر سوالی که دارید پاسخ دهد و با دادن مشاوره‌ای عالی مشکل شما را برطرف سازد و یا در سریع‌ترین زمان ممکن با استفاده از تجهیزات و قطعاتی که دارد، یخچال شما را درست و به شما تحویل دهد.

 

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.