تعویض روغن موتور یخچال

نحوه تست کمپرسور یخچال

یخچال که از آن به عنوان قلب تپنده آشپزخانه نیز یاد می‌کنند، وسیله‌ای برقی است که مانند سایر وسایل برقی برای افزایش طول عمر و بهتر کار کردن، نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد. همانطور که یخچال قلب تپنده آشپزخانه به حساب می‌آید، کمپرسور نیز قلب تپنده یخچال است که باید بسیار مورد توجه قرار گرفته و هر چند وقت یکبار روغن موتور یخچال، تعویض گردد. در این مقاله ضمن آشنایی با کمپرسور به آموزش نحوه تعویض روغن موتور یخچال پرداخته‌ایم.

 

کاربران گرامی چنانچه نیاز به تعویض روغن موتور یخچال دارید اما اشرافی کافی برای انجام این کار را ندارید در این مقاله با تعمیرکاران لوازم خانگی آریا تعمیر همراه باشید.

 • چرا روغن موتور یخچال باد تعویض گردد؟
 • کاربرد روغن موتور در یخچال چیست؟
 • معرفی انواع روغن موتور مناسب برای یخچال
 • دلایل تعویض روغن کمپرسور یخچال چیست؟
 • چه زمانی باید روغن کمپرسور یخچال تعویض گردد؟
 • آموزش نحوه تعویض روغن موتور یخچال
 • تعویض روغن کمپرسور یخچال توسط تعمیرکاران حرفه‌ای آریا تعمیر
 • نتیجه‌گیری از تعویض روغن موتور یخچال

چرا روغن موتور یخچال باید تعویض گردد؟

قبل از بررسی نحوه تعویض روغن موتور یخچال بهتر است تا ابتدا به بررسی این مسئله بپردازیم که کمپرسور چیست و چه کارایی دارد؟

کمپرسور که وظیفه تبدیل گاز به مایع و ایجاد سرمای مناسب برای یخچال را برعهده دارد، مهم‌ترین جز یک یخچال به حساب می‌آید. در صورتی که این عضو خراب و یا با هر گونه مشکلی برخورد کند، یخچال برای نگه داری از مواد غذایی، سرمایی ندارد. از این رو برای طولانی شدن عمر کمپرسور باید به آن رسیدگی شده و روغن کمپرسور هر 6 ماه یک بار تعویض گردد.

کاربرد روغن موتور در یخچال چیست؟

روغن‌های کمپرسور وظیفه روان‌سازی حرکت قطعات متحرک در کنار قطعات استاتیکی کمپرسور را برعهده دارند. هر چقدر که روغن به کار رفته از سطح کیفیت بهتری برخوردار باشد، می‌تواند آلیاژهای فلزی کمپرسور را تا حد زیادی از زنگ‌زدگی و خوردگی حفظ کند و یا می‌تواند بخشی از گرمای تولید شده بین اجزای کمپرسور را گرفته و به بیرون دفع نماید. پس می‌توان گفت که این روغن‌ها انواع مختلی دارند. در زیر با انواع آن آشنا خواهیم شد.

قبل از این که به بررسی دقیق نحوه تعویض روغن موتور یخچال بپردازیم بهتر است تا نگاهی به مناسب ترین روغن ها برای کمپرسور یخچال بیاندازیم؛ با ما همراه باشید.

 • روغن معدنی
 • روغن مصنوعی

روغن معدنی:

نفتنیک، پارافین و ترکیبات آروماتیک از جمله روغن‌های معدنی به حساب می‌آیند. نفتنیک در صنایع تبرید بسیار پرکاربرد است. در صورتی که گاز مورد استفاده در یخچال از نوع گازهای قدیمی مانند: R11، R12 و R22 باشد، استفاده از روغن‌های معدنی 3GS و 4GS توصیه می‌گردد.

روغن مصنوعی:

آلکیل بنزن، روغن‌‌های آلی و گلیکول نیز در دسته روغن‌های مصنوعی قرار دارند که آلکیل بنزن و روغن‌‌های آلی در صنعت تبرید بیشتر از دیگر روغن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. چنانچه گاز استفاده شده در یخچال‌ها از گازهای جدید R134، R407 و R410 باشد، استفاده از روغن‌‌های مصنوعی توصیه می‌گردد.

دلایل تعویض روغن کمپرسور یخچال چیست؟

یکی از سوالاتی که بسیار ذهن مصرف‌کنندگان را درگیر می‌کند، این است که چرا روغن کمپرسور یخچال باید تعویض گردد؟ اگر این پرسش برای شما نیز مطرح است به شما توصیه می کنیم تا در این بخش با ما همراه باشید.

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین علل تعویض روغن کمپرسور یخچال، جمع شدن ذرات هوا و آلودگی‌های هرچند کوچک پس از شروع کار یخچال است، که این آلودگی‌ها موجب فرسایش و پایین آمدن کارایی و کارکرد کمپرسور می‌شوند. از این رو نیاز است که برای عمر بیشتر کمپرسور هر چند وقت یکبار روغن کمپرسور تعویض شود.

چه زمانی باید روغن کمپرسور یخچال تعویض گردد؟

کم شدن روغن، رسیدن هوا و رطوبت به روغن، تغییر رنگ روغن، کیپ شدن مدار گاز از جمله عواملی است که موجب تعویض روغن کمپرسور یخچال می‌شود.

 • کم شدن روغن کمپرسور یخچال

در صورتی که مدار گاز یخچال نشتی داشته و روغن به بیرون نشت پیدا کند، بهتر است که روغن موتور یخچال تعویض گردد.

رسیدن هوا و رطوبت به روغن موتور یخچال

در صورتی که هوا وارد کمپرسور شود، روغن کمپرسور با هوا ترکیب شده و موجب فاسد شدن روغن می‌شود، حتما لازم است که روغن کمپرسور تعویض شود.

 • تغییر رنگ روغن موجود در موتور یخچال

در صورتی که احساس کردید رنگ روغن به رنگی سیاه، سبز و یا طوسی تغییر رنگ داده است، باید روغن کمپرسور را تعویض نمایید.

 • کیپ شدن مدار گاز یخچال

بعضی اوقات ممکن است که خوردگی لوله‌ها سبب کیپ و یا مسدود شدن مدار گاز شود. در این صورت بهتر است که برای افزایش طول عمر کمپرسور  روغن آن تعویض شود.

آموزش نحوه تعویض روغن موتور یخچال

اگر کمی دانش فنی داشته باید و به اصطلاح دست به آچار باشید می توانید خودتان در منزل اقدام به تعویض روغن کمپرسور یخچال کنید؛ اما چنانچه اطلاعات کافی در مورد نحوه تعویض روغن در یخچال را ندارید نگران نباشید؛ تعمیرکاران ما این مسئله را به طور دقیق شرح داده اند.

 • ابتدا کمپرسور و یا موتور یخچال را از سیکل یخچال جدا کنید؛
 • بعد از جداسازی کمپرسور، باید لولۀ پمپ خلأ را  به شیر مکش کمپرسور متصل نمایید تا روغن کمپرسور به طور کامل تخلیه شود؛
 • روغن تخلیه شده را در ظرف ریخته و آن را اندازه‌گیری نمایید؛
 • در مرحله بعدی معمولا برای اینکه کمپرسور پاک‌سازی و کاملا شست‌و‌شو شود، مجددا روغن تخلیه شده را توسط یک لولۀ تمیز و بدون رطوبت وارد کمپرسور می‌کنند. با روشن کردن کمپرسور، روغن با فشار بالا به داخل کمپرسور تزریق شده و سبب شست‌و‌شوی قطعات می‌شود. همچنین با روشن بودن کمپرسور در چند دقیقه، تبخیر رطوبت موجود در فضای کمپرسور و خروج آن صورت می‌گیرد؛
 • پس از انجام مرحله قبل، دوباره توسط اتصال لولۀ پمپ خلأ به شیرمکش، روغن کمپرسو را تخلیه نمایید؛
 • و پس از اتمام این مراحل، شارژ روغن کمپرسور از طریق شیرمکش با روغنی تازه و آماده انجام می‌گیرد؛
 • ناگفته نماند که میزان روغنی که باید در کمپرسور ریخته شود، در دفترچه راهنما آماده است. اما در صورتی که دفترچه راهنما در دسترس نبود، می‌توان با اندازه‌گیری روغن تخلیه شده به مقدار روغن مورد نیاز برای کمپرسور رسید.

تعویض روغن کمپرسور توسط تعمیرکاران حرفه‌ای آریا تعمیر

در بالا به آموزش نحوه تعویض روغن موتور پخچال در منزل پرداختیم. طبق مراحلی که در بالا ذکر شد، بهتر است که مصرف‌کنندگان خود دست به کار نشده و کار تعویض روغن موتور یخچال را به دست افراد متخصص بسپارند. اما دانستن نکات بالا می‌تواند به شما در تشخیص زمان تعویض روغن کمک کند. به خاطر داشته باشید که نوع روغن مورد نیاز برای یخچال‌ها معمولا در دفترچه راهنما یا روی کاتالوگ آماده است که می‌توانید برای تعویض از آن کمک بگیرید. البته تعمیرکاران آریا تعمیر در این زمینه بسیار تخصص داشته و می‌توانند شما را راهنمایی کنند. همچنین شما می‌توانید با خیالی راحت یخچال خود را برای تعویض روغن به متخصصان آریا تعمیر بسپارید.

نتیجه گیری از تعویض روغن موتور یخچال

همانطور که گفته شد، روغن کمپرسور در یخچال وظیفه روان‌سازی حرکت قطعات کمپرسور و همچنین خنک‌سازی این قطعات را برعهده دارد. تعویض هرچند وقت یکبار آن موجب افزایش طول عمر کمپرسور می‌شود. برای تعویض روغن کمپرسور حتما باید از روغنی استفاده کرد که نوع روغن و خواص آن با ترکیبات گاز مبرد و همچنین نوع طراحی کمپرسور سازگار باشد. از آنجایی که انتخاب یک روغن کمپرسور نامناسب می‌تواند ضرر و زیان‌های زیادی را به همراه داشته باشد، پس بهتر است که مصرف‌کنندگان برای جلوگیری از این ضرر و زیان‌ها از تعمیرکاران متخصص آریا تعمیر کمک بگیرند و مشکل یخچال خود را برطرف سازند.

Rate this post

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (2)

 • abbas پاسخ

  سلام ممنون بابت اطلاعات کاملتون

  آذر 12, 1400 در 20:45
  • ebtekar پاسخ

   سلام خواهش میکنم وظیفه اریا تعمیر همین

   آذر 29, 1400 در 10:22

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.