با بررسی نکات زیر در کولر آبی، تابستان را خنک سپری کنید

با گرم‌تر شدن کره‌ی زمین شاهد زمستان‌هایی گرم و تابستان‌هایی بسیار گرم‌تر از گذشته خواهیم بود. به تبع آن نیاز به استفاده از کولر افزایش خواهد یافت. عملکرد درست کولر آبی به خصوی در فصل گرم سال بسیار مهم است و بروز هرگونه مشکل طاقت‌فرسا خواهد بود. در این راستا خدمات نصب، سرویس و تعمیر فوری کولر آبی از جمله خدمات رایج شرکت‌های تاسیساتی می‌باشد. کولر‌های آبی باید حداقل هر شش ماه سرویس شوند. سرویس کولر آبی اقداماتی را در بر می‌گیرد که در جهت بهبود عملکرد دستگاه عمل می‌کنند. تکنوتعمیر در این مقاله برخی از راهکارهایی که باعث خنک‌تر شدن باد کولر و استفاده‌ی بهینه از آن می‌شوند را بررسی کرده است.

 

سرویس دو‌ره‌ای کولر آبی

سرویس سالیانه کولر آبی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که برای استفاده‌ی بهینه از کولر آبی انجام مي‌شود. انجام به موقع این عمل علاوه بر اینکه باعث می‌شود کولر باد خنک تری تولید کند، باعث صرفه‌جویی در مصرف آب و برق نیز می شود. به طور کلی سرویس کولر آبی شامل اقدامات زیر است:

 • بررسی پمپ
 • روغن‌کاری پولی
 • تعویض تسمه
 • تعویض پوشال
 • تراز کردن شناور
 • بررسی جعبه تقسیم
 • رفع عیب و سیم‌کشی کولر آبی
 • جرم‌گیری
 • رسوب‌زدایی
 • رفع نشتی
 • شستشوی مخزن حلزونی

تعویض پوشال

یکی دیگر از راه‌های خنک کردن باد کولر تعویض پوشال‌های آن است. تعویض پوشال‌ها علاوه بر تاثیر در سرمای باد دستگاه، از بروز بیماری‌های تنفسی نیز جلوگیری می‌کند. شاید بپرسید که تعویض نکردن پوشال چه ارتباطی با بیماری‌های تنفسی دارد. پوشال ها مرطوب هستند و مکان‌های مرطوب و کمی تاریک بهترین شرایط را برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها دارند که از طریق باد کولر به داخل خانه وارد می‌شوند. قبل از راه‌اندازی مجدد کولر در فصل تابستان بهتر است پوشال‌ها شسته یا تعویض شوند. در هنگام خرید پوشال‌ها اگر یک سایز بزرگتر از اندازه‌ی مورد نظر خود تهیه کنید، بهتر نتیجه خواهید گرفت.

استفاده از سایه‌بان برای کولر آبی

کولر آبی معمولا در فضای باز پشت بام نصب می‌شود و در معرض مستقیم نور و گرمای خورشید قرار دارد. در این صورت گرمای خورشید دمای آب درون کولر را افزایش می‌دهد و سرعت تبخیر آن را بالا می‌برد. در نتیجه سرمای باد کولر کاهش می‌یابد. برای جلوگیری از این امر می‌توانید از سایه‌بان‌های برزنتی استفاده کنید. این سایه‌بان‌ها با انعکاس نور و گرمای تابیده شده توسط خورشید، کولر را از آن‌ها دور نگه می‌دارند. توجه داشته باشید که هرگز از اجسام سنگین برای نگه‌داری سایه بان‌های غیر‌استاندارد روی کولر یا به عنوان سایه‌بان استفاده نکنید چرا که این کار تاثیری نخواهد داشت و حتی ممکن است با فشار آوردن به بدنه‌ی کولر، به دستگاه آسیب بزنند. بعد از نصب سایه‌بان روی کولر می توانید دورتا دور کولر را با حصیر بپوشانید. این‌کار کولر را از گرد و غبار اطراف نیز حفظ می‌کند. همچنین می‌توانید در روز‌هایی که دمای هوا به شدت بالا می‌رود با خیس کردن حصیر باد کولر را خنک‌تر کنید.

بررسی قطعات کولر

قبل از راه‌اندازی کولر حتی برای بار اول، قطعات آن را بررسی کنید و از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید. برخی از قطعات نقش بسیار مهمی در عمکلرد کولر و خنک بودن باد آن دارند. در صورتی که این قطعات با مشکل روبرو شوند، عملکرد این سیستم سرمایشی به طور کلی دچار اختلال می‌شوند. بهتر است بررسی این قطعات را به تکنسین ماهر در این زمینه بسپارید. برخی از این قطعات عبارتند از:

 • بررسی پمپ کولر
 • بررسی شناور
 • بررسی روغن تسمه
 • بررسی بدنه‌ی کولر
 • بررسی شیلنگ و کانال‌های کولر
 • بررسی جعبه‌ی تقسیم

 

خرید کولر آبی متناسب با متراژ خانه

کولرهای آبی دارای ظرفیت‌های متلفی می‌باشند که هر کدام برای متراژ مشخصی مناسب می‌باشند و با واحد cfm (فوت مکعب بر دقیقه) سنجیده می‌شود. اگر ظرفیت کولر آبی شما متناسب با متراژ خانه نباشد ممکن است عملکرد مطابق نظر شما نداشته باشد. به طور مثال اگر متراژ منزل شما بالای ۱۰۰ متر و ظرفیت کولر آبی شما ۳۰۰۰ است. کولر برای خنک کردن تمای فضای خانه باید با فشار و زمان بیشتری کار کند. در انتها نه تنها تمام فضای منزل خنک نمی‌شود، بلکه بر اثر فشار وارد شده به کولر بعد از مدتی دستگاه خراب می‌شود. در ادامه برای سهولت کار شما برخی از ظرفیت‌های متناسب با متراژها را آورده‌ایم:

برای متراژ ۳۰ تا ۵۰ متر مربع ظرفیت ۲۳۰۰ cfm، برای متراژ ۵۰ تا ۷۰ متر مربع ظرفیت ۳۵۰۰ cfm، برای ۷۰ تا ۱۲۰ متر مربع ظرفیت ۴۹۰۰ cfm و برای متراژ بالای ۱۲۰ متر کولر آبی با ظرفیت ۷۰۰۰ cfm مناسب می‌باشد.

 

»»» تعرفه‌ی تعمیر  سرویس کولر آبی ۱۴۰۱

 

محل نصب کولر آبی

بعد از بررسی قطعات کولر و اطمینان از سالم بودن آن‌ها، محلی مناسب را برای نصب آن در نظر بگیرید. سطح زیر کولر باید تراز و مسطح باشد در غیر این‌صورت آب یکجا جمع می‌شود. نکته‌ی دیگری که برای نصب باید در نظر داشته باشید این است که باد کولر باید در تمام نقاط خانه جریان داشته باشد. قبل از نصب کولر نکات ایمنی آن را در نظر داشته باشید. برای نصب کولر آبی از تکنسین ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

Rate this post

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.